Jak działa skup aut?

jak działa skup aut

Jak działają skupy aut? Sprawdzamy, czego można się spodziewać po najpopularniejszych skupach w dużych miastach

 

jak działa skup autChcąc kupić używany samochód często zastanawiamy się gdzie zostaniemy najlepiej obsłużeni, a jednocześnie nie przepłacimy za zakup auta. Zamiast przebierać w ogłoszeniach prywatnych, warto udać się do profesjonalnego skupu aut, gdzie będziemy mieli duży wybór wśród samochodów różnych marek i w zróżnicowanych cenach. Wyjaśnijmy, jak działają skupy aut i czego mogą się spodziewać ich klienci.

 

Skup aut a komis samochodowy

 

Skupy zaczęły mnożyć się na polskim rynku wskutek masowego sprowadzania samochodów z rynków zagranicznych. Dziś można je spotkać w każdym mieście, a te najbardziej rozpoznawalne i profesjonalne dają ogrom możliwości wyboru – oferowane są niemal wszystkie marki aut. Niektóre skupy oferują swoim klientom luksusowe samochody, np. Aston Martin, Jaguar czy Maserati. Większość jednak oferuje samochody w średnim standardzie, na które może sobie pozwolić przeciętnie zarabiająca osoba. Znajdują się tam auta o różnym przebiegu czy parametrach silnika.

Skupy samochodowe to nie to samo, co komisy: w skupach mamy do czynienia z już zakupionym od właściciela autem, natomiast komis pośredniczy w transakcji między sprzedającym a kupcem. Mimo, że niektóre komisy nabywają samochody od swoich klientów, to jedynie skup kupi auto powypadkowe czy bez dokumentów, a także ciężarowe i dostawcze.

 

Jak działa skup aut?

 

Większość skupów działa na indywidualnych zasadach i ma swoje wewnętrzne procedury sprzedaży aut. Zazwyczaj zaczyna się od wstępnej wyceny używanego samochodu: najlepsze skupy oferują darmowe, szacunkowe wyceny przez Internet. Ostateczna wycena musi jednak opierać się na dokładnym sprawdzeniu stanu auta przez wykwalifikowanego mechanika. Przedstawiciele skupów powinni znać się na rzeczy i rozpoznać, czy auto jest w stanie przedstawionym przez sprzedawcę.

Podczas nabywania auta ze skupu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na umowę kupna – sprzedaży. Jest ona kluczowa dla przeprowadzenia prawidłowej transakcji i żaden profesjonalny sprzedawca ze skupu aut o niej nie zapomni. Przed podjęciem decyzji warto ją dokładnie przeczytać.

 

Profesjonalizm pracowników a dobry zakup

 

Od profesjonalizmu pracowników skupu aut zależy późniejsze zadowolenie z dokonanego zakupu, więc warto sprawdzić, który skup aut w naszym mieście jest najlepiej oceniany przez lokalną społeczność. Informacje tego typu są dostępne m.in. w Internecie, na tematycznych forach internetowych, w mediach społecznościowych. Nie dajmy ponieść się emocjom: to prosta droga do mało udanej transakcji. Nabywając auto warto zastanowić się kilka razy nad tym, czy aby na pewno będzie ono odpowiednie dla nas lub dla naszej rodziny. Zalecane jest zabranie na przejażdżkę autem kogoś zaufanego – osoba z zewnątrz niewątpliwie powie nam, czy wybrane przez nas auto spełnia wymagania. Dodatkowym plusem zabrania zaprzyjaźnionej osoby jest ułatwienie podjęcia ostatecznej, zakupowej decyzji.